No Products in the Cart
The WESTLAKE WKF-49B is a professional-grade commercial freezer designed for busy restaurants, bars, cafes, and commercial kitchens. With 49 cubic feet of storage capacity, this 2-door upright reach-in freezer provides ample space for bulk inventory while maintaining consistent -8℉ to 0℉ freezing temperatures. Constructed with durable stainless steel and featuring an automatic defrost system, this ETL-certified freezer combines reliability with ease of maintenance.
| 🔹 49 Cu.ft Capacity | 🔹 -8℉ to 0℉ Range |
| 🔹 1/2HP Embraco Compressor | 🔹 Stainless Steel Build |
| 🔹 Auto Defrost System | 🔹 155 lbs/Shelf Capacity |
| 🔹 6-Year Compressor Warranty | 🔹 2-Year Parts & Labor |
| Model | WKF-49B |
| Capacity | 49 cubic feet |
| Dimensions | 54.1" x 32" x 81.9" (W x D x H) |
| Configuration | 2 solid doors, 2 sections |
| Temperature Range | -8℉ to 0℉ (-17.7℃ to -22.5℃) |
| Compressor | 1/2HP Embraco |
| Controller | Carel digital temperature controller, LED display |
| Voltage | 115V / 60Hz / 1Ph | AMPS: 5.2A |
| Cooling System | Fan cooling with automatic defrost |
| Material | Stainless steel interior & exterior with anti-fingerprint finish |
| Shelves | 6 shelves | 155 lbs loading capacity per shelf |
| Packing Size | 55.9" x 33" x 84.6" |
| Casters | 4" casters included for easy mobility |
| Certification | ETL Safety, ETL Sanitation, Energy DOE certified |
✓ 6-Year Compressor Warranty - Long-term protection for your investment
✓ 2-Year Parts & Labor Coverage - Comprehensive support when you need it
Restaurants • Bars & Nightclubs • Cafes • Supermarkets • Food Processing • Catering • Commercial Kitchens • Convenience Stores • Hotels • Bakeries
✓ FREE SHIPPING
Ships from US Warehouses: California • Texas (Houston) • Georgia • New Jersey
📍 Most orders ship within 1-2 business days from the nearest warehouse for faster delivery.
Ready to upgrade your commercial kitchen?
Invest in reliable WESTLAKE refrigeration equipment trusted by food service professionals nationwide.

This is a great addition to our food pantry, doubling our frozen storage space. It looks built to last at 400+ lbs, but maneuvers with a light touch on four caster wheels. The two doors close securely on their own and can be locked to prevent unauthorized access. They provide convenient access to the entire interior space which doesn’t have any awkward projections to make loading difficult. Since the shipping height was several inches more than our doors, and the shipping weight was 460 lbs., we were concerned about moving it into place in our building. The Westlake Service Department provided assurance that it was permissible to transport it on its side using a hand truck and dolly with caster wheels. This was accomplished fairly easily with four of us. Their protective packaging and attached pallet showed attention to detail. After installation and waiting 12 hrs. before turning it on, the freezer quickly cooled down to a safe temperature and has operated reliably and quietly since. We’re very pleased with our choice of this Westlake Freezer.